Stowarzyszenie „Bieg Piastów“

Polana Jakuszycka (w pobliżu Harrachova) jest najbardziej znanym ośrodkiem narciarskim Dolnego Śląska i Polski. Specyficzny mikroklimat zapewnia długi sezon zimowy z pokrywą śniegową leżącą średnio 156 dni w roku, dlatego wybudowano tu ośrodek narciarstwa biegowego i biathlonowy. Polana Jakuszycka oferuje wiele tras przygotowanych do uprawiania biegu narciarskiego, chodzi o trasy wyczynowe i turystyczne.


27.11.2017 przekazywaliśmy specjalny pojazd gąsienicowy do utrzymania narciarskich tras biegowych PistenBully 400, z wyprodukowanym na zamówienie urządzeniem do utrzymywania 4 tras biegowych jednocześnie. Tych tras biegowych w ośrodku, który jest bramą do Gór Izerskich, jest niemal 100 km. 


Ta maszyna będzie między innymi wykorzystywana do utrzymania tras w trakcie jednych z największych zawodów w Polsce – „Bieg Piastów“, który jest międzynarodowym wydarzeniem narciarskim organizowanym już od 1976 roku. Należy do Pucharu Świata maratonów narciarskich. W tym biegu bierze udział ponad 6000 zawodników i ponad 3000 kibiców. Zawody odbywają się tu praktycznie w każdy weekend, przez cały sezon zimowy, zatem nowa maszyna będzie wykorzystana do utrzymania tras, z których korzysta szeroka publiczność na „Magistrali Izersko-Jakuszyckiej“.


Nowa maszyna PistenBully 400 została zakupiona z wykorzystaniem dotacji UE, w ramach wspólnego projektu z Jizerská o.p.s. i przybędzie do rodziny wcześniej zakupionych maszyn PistenBully 200 i PistenBully 100.


Patronem projektu z polskiej strony jest i maszynę odbierał pan Bartosz Lipiński, wspólnie z zachwyconą obsługą maszyny panem Markiem Operaćem (Operaciem?). Podczas odbioru była zmienna pogoda, na przemian padał deszcz i śnieg, ale to nie przeszkadzało, wszyscy byli zadowoleni z tego, że doczekali się nowej upragnionej maszyny.